9 Legenda STARa przeszła już do historii Powiat starachowicki 2023-09-05

9 Legenda STARa przeszła już do historii

Czegoś takiego jeszcze nie było! Ponad 190 pojazdów, w tym ponad 80 ciężarówek, zjechało w tym roku na 9 Legendę STARa -zlot pojazdów zabytkowych organizowany przez Powiat Starachowicki. Przez blisko tydzień cała Polska żyła naszą imprezą.

„To była mega impreza. Najlepsza Legenda jak do tej pory”, „Fantastyczna przygoda! Czekamy na kolejną Legendę Stara”, „Każda edycja jest lepsza aż strach co będzie w przyszłym roku” – tak uczestnicy oceniają naszą imprezę, która faktycznie okazała się rekordową.

Konwój STARa przemierzał Polskę

W tegorocznej edycji Legendy STARa wzięło udział ponad 190 pojazdów, w tym ponad 80 ciężarówek, a ponad 30 już od 22 sierpnia przemierzało Polskę w ramach konwoju STARa, który wystartował w tym roku z Bydgoszczy, co było to możliwe dzięki wsparciu naszego darczyńcy – Fundacji Orlen.

Rekordowe było także zainteresowanie, zarówno osób po trasie, jak i śledzących naszą wyprawę w mediach społecznościowych. W ciągu zaledwie kilu dni zasięgi na stronie Legendy STARa przekroczyły 160 tys. osób, a wyświetlenia niektórych filmów doszły do blisko 80 tys. Zainteresowanie naszą imprezą widać było też w mediach, zarówno tych regionalnych, jak i ogólnopolskich.

23 sierpnia pojazdy można było oglądać we Włocławku przy Hali Mistrzów. 24 sierpnia konwój zawitał do stolicy. Auta zaparkowały na Placu Politechniki, tak jak 75 lat temu, gdy były prezentowane „światu” pierwsze pojazdy marki STAR, do czego też nawiązaliśmy w 75 rocznicę rozpoczęcia produkcji samochodów marki STAR, wykonując historyczne już zdjęcie trzech STARów.

25 sierpnia br. w godzinach przedpołudniowych Legenda STARa  gościła w Radomiu, pod Centrum Handlowe M-1, skąd wyruszała już prosto do Starachowic, gdzie o. 18.00 na Hali Spustowej Muzeum Przyrody i Techniki odbyła się konferencja „STARem przez 75 lat…”, stanowiąca preludium do wielkiego finału w powiecie starachowickim. W roli prowadzącego wystąpił wicestarosta Dariusz Dąbrowski, a na sali zasiedli m.in. poseł Agata Wojtyszek, przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona, członkowie Zarządu Powiatu – Jerzy Materek oraz Stanisław Wojtan i oczywiście STARomaniacy, zarówno przyjezdni, jak i miejscowi.

Goście mogli posłuchać  rozmowy z Jerzym Mazurem i Tomaszem Sikorą – kierowcami starów z Rajdu Paryż – Dakar 1988 na temat udziału ciężarówek STAR w sportach motorowych, a także prelekcji dr inż. Jarosława Kończaka z Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku na temat testowania i badania konstrukcji ciężarówek STAR w Sulejówku. Na koniec odbyła się również promocja książki prof. Pawła Chmielnickiego „Budowaliśmy najlepsze samochody. Wspomnienia głównego konstruktora starów”.

Sobota – Starachowice/Wąchock

Oficjalne otwarcie zlotu nastąpiło 26 sierpnia  godz. 10.00 na płycie głównej muzeum, a dokonali go wspólnie: starosta Piotr Ambroszczyk, wicestarosta Dariusz Dąbrowski, poseł Agata Wojtyszek, członkowie Zarządu Powiatu : Jerzy Materek oraz Stanisław Wojtan oraz zastępca prezydenta Elżbieta Gralec. Pojazdy można było tutaj oglądać przez ok. 2 godziny, a potem zajechały pod starostwo, gdzie odbyła się tradycyjnie próba wolnej jazdy. Rozstrzygnięto także konkursy: elegancji i superbajer. Dekoracji zwycięzców dokonał wicestarosta wspólnie z członkiem Zarządu Powiatu Stanisławem Wojtanem i Dariuszem Kałwą – szefem PZMot w Kielcach.

A potem główna atrakcja soboty czyli jazdy terenowe na dawnym torze prób FSC w Wąchocku. To była nie lada gratka, zarówno dla mieszkańców, którzy zjawili się licznie aby oglądać pojazdy, jak i dla samych kierowców, którzy po raz kolejny udowodnili, że STARy, mimo swojego wieku nie mają sobie równych.

Na koniec rozstrzygnięto też konkurs superretro czyli na najstarszy pojazd podczas imprezy (w każdej z trzech kategorii), a dekoracji zwycięzców dokonali: wicestarosta Dariusz Dąbrowski, przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona i przewodniczący Rady Miejskiej w Wąchocku – Adrian Malinowski, który podczas imprezy podjął się roli kierownika toru.

Niedziela – Mirzec /Starachowice

W niedzielę, 27 sierpnia Legenda STARa gościła w Mircu. Pojazdy można było oglądać przez dwie godziny na parkingu centralnym oraz na ul. Langiewicza, gdzie rozgrywana była próba szybkości. Najlepsi odebrali nagrody z rąk wicestarosty Dariusza Dąbrowskiego i reprezentującej wójta gminy Mirzec Mirosława Seweryna Karolina Nosowicz-Kijewska

Nie lada atrakcją była  również parada aut, która wyruszyła do Starachowic, tym razem z Mirca. Kawalkadę pojazdów, która ciągnęła się przez kilka kilometrów, prowadził najstarszy STAR jeżdżący na kołach w Polsce– STAR 20 z Bud Wielgoleskich, a zamykali motocykliści.

Zwieńczeniem imprezy były próby sprawnościowe  pod okiem sędziów z kieleckiego Automobilklubu na Targowisku Miejskim  w Starachowicach. Kierowcy mogli sprawdzić się w jeździe slalomem i hamowaniu. Dla chętnych była też jazda z talerzem Stewart’a.

Na koniec wręczenie nagród z udziałem wicestarosty Dariusza Dąbrowskiego, członka Zarządu Powiatu Jerzego Materka oraz Dariusza Kałwy – szefa kieleckiego PZMot.

Raz jeszcze dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie z nami tworzyli to wyjątkowe wydarzenie – naszym partnerom, darczyńcom, a nade wszystko uczestnikom, którzy jeździli z nami w konwoju, a potem bawili się podczas finału w powiecie starachowickim.

Do zobaczenia za rok!

Skip to content