Coraz bliżej tegorocznej Legendy… Maciej Surgiel 2022-04-07

Coraz bliżej tegorocznej Legendy…

Trwają przygotowania do 8. Legendy STARa, nie tylko w Polsce, ale też zagranicą, połączonej z Wyprawą STARem 266 dookoła świata, która rozpocznie się już 6 czerwca br. Jej główni bohaterowie tj. Jerzy Stetz i Tomasz Wątor odwiedzili nasz powiat, skąd odebrali zielonego Stara 266, który jest już gotowy by ruszyć w podróż z Florydy na Alaskę.

Niespełna dwa miesiące dzielą nas od rozpoczęcia wyprawy STARem 266 dookoła świata, stanowiącej preludium do tegorocznej Legendy STARa czyli zlotu pojazdów zabytkowych organizowanych przez Powiat Starachowicki. Ekspedycja, chociaż jeszcze się nie zaczęła, od kilku miesięcy wzbudza duże emocje. Jej główni bohaterowie, a zarazem pomysłodawcy – Jerzy Stetz i Tomasz Wątor – zamierzają dojechać starami aż za koło podbiegunowe, a w roku kolejnym przyjechać do Starachowic na 9. Legendę STARa, w 75 rocznicę rozpoczęcia produkcji samochodów marki STAR. Dokonają tego dwoma starami – „czerwonym” czyli STARem 266 – pożarniczym z 1983 r. który został zakupiony z OSP Karpniki  i jest już w USA oraz „zielonym” czyli STARem 266 – skrzyniowy z 1987,który od nowości służył w Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu i przeszedł gruntowny remont w jednym z zakładów na terenie naszego powiatu. Auto zostało zapakowane częściami i wyruszy niebawem w podróż do USA. Z Jerzym Stetzem i Tomaszem Wątorem spotkał się 5 kwietnia br. wicestarosta Dariusz Dąbrowski, aby uzgodnić szczegóły ich czerwcowej wyprawy, która będzie na bieżąco relacjonowana na stronie Legendy Stara na portalu społecznościowym Facebook (@FSCSTAR). Rozmawiano także o planach dotyczących 2023 r. czyli przyjeździe do Starachowic. Jego trasa pierwotnie miała prowadzić z Władywostoku przez Rosję, ale z uwagi na obecną sytuację geopolityczną, zostanie zmieniona. Aktualnie rozpatrywane są różne scenariusze, w tym m.in. trasa przez Chiny i Kazachstan. Ostateczna decyzja zapadnie dopiero po zakończeniu tegorocznego etapu wyprawy.

Panowie gościli także w firmie Autobox Innovations, która na co dzień zajmuje się renowacją STARów i wspiera Powiat Starachowicki w organizacji zlotu. Spotkali się tam z wiceprezesem Zarządu Krzysztofem Siekańskim i szefem Biura Marketingu i Sprzedaży – Wojciechem Siekańskim, którzy oprowadzili ich po zakładzie i zademonstrowali prototypy nowych pojazdów terenowych, które powstają w Autoboxie. Podczas rozmowy wymienili się również spostrzeżeniami dotyczącymi starów.

Organizatorzy wyprawy potwierdzili, że po zakończeniu projektu przekażą STARa 266 pożarnika do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, tak aby stanął obok swojego młodszego brata – Stara 266 uczestnika Rajdu Paryż – Dakar. Będą oni gośćmi specjalnymi podczas tegorocznej edycji legendy, która – przypominamy – odbędzie się tradycyjnie w ostatni sierpniowy weekend. Ma ją poprzedzić gwiaździsty zlot STARów. O szczegółach będziemy informować bliżej terminu zlotu.

https://youtu.be/MZN6tLOopII

Skip to content