Fundacja ORLEN darczyńcą Legendy STARa Maciej Surgiel 2022-04-08

Fundacja ORLEN darczyńcą Legendy STARa

100 tys. zł na 8. Legendę STARa przekaże Powiatowi Fundacja ORLEN. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na organizację konwojów STARa, które będą przemierzać Polskę, promując naszą imprezę oraz dorobek polskiej myśli technicznej.

Dobrą wiadomość przekazali na konferencji wicestarosta Dariusz Dąbrowski i poseł Agata Wojtyszek, która wspierała Powiat w pozyskaniu funduszy na 8. Legendę STARa czyli zlot pojazdów zabytkowych organizowanych przez nasz samorząd od 2015 r.

Fundacja ORLEN będzie darczyńcą projektu „8. Zlot Pojazdów Zabytkowych „Legenda STARa” – Konwoje STARa 2022, którego beneficjentem jest Powiat Starachowicki.

Projekt zakłada organizację kolejnej edycji zlotu pojazdów zabytkowych w Starachowicach – kolebce polskiej powojennej motoryzacji, w postaci dwuetapowej: zlotu gwiaździstego – konwoje ciężarówek jadące przez Polskę (gościnnie przez Amerykę) oraz finału – spotkania w bazie zlotu w Starachowicach. Ma na celu popularyzację i promocję dorobku intelektualnego Polaków – inżynierów i konstruktorów samochodów i motocykli, w tym historii powstania i produkcji polskiego samochodu ciężarowego STAR; prezentację innych kultowych samochodów i motocykli, które wraz ze Starami jeździły po polskich drogach, a także propagowanie zasad bezpieczeństwa wśród uczestników ruchu drogowego. Pozwoli także na promowanie walorów turystycznych Regionu Świętokrzyskiego oraz miast i obiektów znajdujących się na trasie konwojów.

Fundacja ORLEN przekaże Powiatowi na jego realizację darowiznę w kwocie 100 tys. zł.

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na organizację konwojów STARa.

Pojazdy będą podążać do Miasta STARa z trzech różnych kierunków. Pierwsza trasa będzie prowadzić ze Słupska, druga – z okolic Tarnowa, a trzecia – z okolic Wisły. Podróż trwać będzie 2-3 dni a pojazdy będzie można oglądać w wybranych miejscach, gdzie będą promować zarówno samą imprezę, jak i dorobek polskiej myśli technicznej. Tak zorganizowane grupy pojazdów nazywać się będą konwojami STARa.

– Dzięki wsparciu Fundacji ORLEN będziemy mogli wspomóc uczestników naszej imprezy, tj. kilkadziesiąt ciężarówek, które będą przemierzać Polskę w drodze na finał 8. Legendy STARa. Wiadomo, że tego rodzaju pojazdy spalają ogromne ilości paliwa, dlatego duża część naszej dotacji przeznaczona będzie na pomoc właśnie w zakupie paliwa – informuje wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

Każda z trzech tras znajdzie się pod opieką „agentów konwoju”. Będą to młodzi ludzie, wyposażeni w telefony komórkowe, którzy zadbają o relacjonowanie przejazdów tak, aby przez cały sierpniowy tydzień cała Polska żyła Legendą STARa.

Wicestarosta Dariusz Dąbrowski dziękował poseł Agacie Wojtyszek za pomoc i wsparcie w pozyskaniu funduszy.

Chociaż sama impreza zakończy się 28 sierpnia br., to realizacja projektu „8. Zlot Pojazdów Zabytkowych „Legenda STARa” – Konwoje STARa 2022” potrwa do 15 października 2022r.

Skip to content