Legenda STARa w USA Maciej Surgiel 2022-06-09

LEGENDA STARA

Legenda STARa w USA

Jerzy Stetz i Tomasz Wątor – to dwaj śmiałkowie, którzy 14 czerwca 2022r. pod szyldem zlotu Legenda STARa ruszyli w wyprawę „STARem 266 dookoła świata”. Po trzech tygodniach i przejechaniu 9, 5 tys. km dotarli STARami za koło podbiegunowe! W 2023 r. planują kontynuować swą podróż, tym razem przez Azję i przyjechać do Starachowic na 9. Legendę STARa, w 75 rocznicę rozpoczęcia produkcji samochodów marki STAR.

Pomysłodawcą wyprawy STARem 266 dookoła świata jest Jerzy Stetz, od 27 lat mieszkający w USA. Ciężarówkami zjeździł już wszystkie stany w USA i prowincje w Kanadzie. Czterokrotnie był na Alasce. Dotarł też na wszystkie wyspy wokół USA, gdzie pływają promy. Zawsze uważał, że im trudniej tym lepiej. Na koncie ma przejechane blisko 4 mln mil. Postanowił zakończyć już jazdę ciężarówkami, a przynajmniej tę zarobkową i wspólnie z Tomaszem Wątorem postanowił wyruszyć w wyprawę STARami266, z początku miała być tylko po Ameryce a później zrodził się pomysł, aby była to podróż dookoła świata. 

Jej głównymi bohaterami są dwa stary: „czerwony” czyli STAR 266 – pożarniczy z 1983 r. który został zakupiony z OSP Karpniki oraz „zielony” czyli STAR 266 – skrzyniowy z 1987,który od nowości służył w Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu i który gościł z kierowcami w Starachowicach, gdzie był gruntownie remontowany.

Zgodnie z początkowymi założeniami mieli wystartować  6 czerwca 2022 r. z Florydy i w ciągu kilku tygodni dotrzeć za koło podbiegunowe. A jak to wyglądało w praktyce?

14 – 17.06.2022
Floryda – Chicago

Wyprawa wystartowała z małym poślizgiem, 14 czerwca 2022 r. Jurek Stetz i Tomek Wątor, a wraz z nimi Kamil, Przemek i Maciek – dwóch kierowców, jeden mechanik- kucharz i dwóch ratowników medycznych. Tak wyglądał jej początkowy skład.

Pierwszego dnia „zrobili” ok. 620 km, pożegnali się z Florydą i wjechali do Georgii. Pogoda była jak w kalejdoskopie, najpierw pełne słońce, a potem deszcz. Samochody sprawowały się dobrze, chociaż „czerwony” zaczął się grzać. Konieczna była wymiana pompy wody i płukanie układu chłodzenia. Wysokie temperatury, dochodzące do 40 st. Celsjusza, nie tylko pojazdom, ale także kierowcom. Wycieńczeni po czterech dniach jazdy, dojechali do Chicago, gdzie czekała ich mała przerwa. Samochody stanęły na warsztat, a oni sami mogli choć chwilę odpocząć i spotkać się z tamtejszą Polonią.

20 – 25.06.2022
Chicago – Edmonton Alberta

Po pikniku, który odbył się 19 czerwca br. dla fanów STARA w firmie sponsora wyprawy – Top-Ten Express (https://www.youtube.com/watch?v=vhRYQbXQBFw), chłopaki ruszyli w dalszą trasę. Dziennie pokonywali średnio ok. 600 km, spędzając ok. 12 – 14 godzin za kółkiem,  w upale sięgającym ok. 38 stopni Celsjusza. 24 czerwca nad ranem przekroczyli granicę z Kanadą. W końcu zmieniła się także pogoda. Zamiast 40 stopni Celsjusza, przyjemne 18. Pojawiły się jednak drobne kłopoty techniczne. W „czerwonym”…  zabrakło paliwa i konieczne było odpowietrzanie. Pękł też naciąg pasków i śmiałkowie musieli sami „wyprodukować” nowy.

Mocno się ochłodziło , temperatura spadła poniżej 10 stopni. 12 dnia wyprawy dotarli do Edmonton. Alberta, gdzie czekał ich piknik polonijny w Wawel Polish Country Lodge.

27.06  – 01.07
Edmonton – Anchorage

Po krótkim pobycie w Edmonton, śmiałkowie ruszyli w dalszą część trasy. 30 czerwca br. dotarli do British Columbia i zaparkowali w Dawson Creek – mieście, w którym zaczyna się Alaska Highway. Rozpoczęli przeprawę przez Góry Skaliste i to dopiero, jak relacjonowali na stronie, była prawdziwa petarda. 1 lipca ustanowili rekord przejechanych kilometrów. W ciągu jednego dnia pokonali 1023 km i dotarli do upragnionego Anchorage, gdzie czekali już na nich dziennikarze Polsatu, radia 103.1 z Chicago i sponsor wyprawy – szef firmy Top -Ten Express, który dołączył do nich na ostatnim etapie podróży.

03.07 – 04.07
Anchorage – Fairbanks

Po krótkim odpoczynku w Anchorage oraz zwiedzaniu Parku Narodowego Kenai Fjords, wzmocnieni o nowych członków ekipy, ruszyli na północ, do Faibanks. Nie obyło się jednak bez przygód. W pewnym momencie, jadąc pod górę „czerwonym” urwali rurę wydechową. Na szczęście nie przeszkodziło to im w dotarciu do Fairbanks.

04.07 – 05.07
Fairbanks – Prudhoe Bay

Po nocy spędzonej w Fairbanks uczestnicy wyprawy udali się w ostatni etap swojej podróży czyli do Dalton Highway i Prudhoe Bay. Musieli przejechać 840 km, z czego ponad połowę drogami bez asflatu.  Zajęło im to 17 godzin. Droga była kiepska, głównie kamienie. Do tego spadki i podjazdy. Ale dali radę! A STARy spisały się zjawiskowo. Od wymarzonego celu dzieliło ich tylko 15 km. Mieli pokonać ten odcinek po krótkiej przerwie, ale nie wytrzymali… Zrobili go wcześniej 

A później pojechali STARami nad sam Ocean Arktyczny. Niemożliwe? A jednak. Teoretycznie jest tylko jedna możliwość, żeby dotrzeć nad Ocean Arktyczny – trzeba wynająć busa, którzy przewozi  chętnych przez pola naftowe. Oni chcieli tam jednak dotrzeć swoimi  STARami, dlatego nie pytając nikogo o zdanie i nie bacząc na konsekwencje (nie radzimy tego powtarzać ! ), znaleźli drogę i pojechali. Na pełnym gazie przejechali obok ochrony. Szybko przykryła ich fala kurzu. Przejechali przez kilka punktów kontroli. O dziwo, nikt ich nie zatrzymał. Wjechali i wyjechali bez konsekwencji, jak relacjonowali później na stronie. Nie radzimy tego powtarzać, ale tym sposobem dwa polskie STARy po raz pierwszy w historii zaparkowały nad samym Oceanem Arktycznym.

Wszystkie zdjęcia z wyprawy pochodzą z prywatnego archiwum uczestników.

Więcej na temat wyprawy na grupie STAREM 266 DOOKOŁA ŚWIATA na portalu społecznościowym Facebook.

EPILOG

Jerzy Stetz i Tomasz Wątor będą gośćmi specjalnymi 8.Legendy STARA. 26 sierpnia w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbędzie się konferencja, na której podzielą się swoimi wrażeniami z wyprawy.

W roku 2023 r. będą kontynuować podróż. Zamierzają przeprawić STARy do Azji i przejechać nimi m.in. przez Indie, by dotrzeć do Starachowic już pojazdami na 9.Legendę STARa.

Po zakończeniu projektu przekażą „czerwonego” do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, tak aby stanął obok swojego młodszego brata – Stara 266 uczestnika Rajdu Paryż – Dakar.

Skip to content