Jerzy Stetz i Tomasz Wątor – to dwaj śmiałkowie, którzy w czerwcu 2022r. pod szyldem zlotu Legenda STARa rozpoczynają wyprawę „STARem 266 dookoła świata”. Chcą dojechać starami aż za koło podbiegunowe, a w roku kolejnym przyjechać do Starachowic na 9. Legendę STARa, w 75 rocznicę rozpoczęcia produkcji samochodów marki STAR.
29 stycznia br. w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbyła się konferencja prasowa z udziałem kierowców z USA, a także Tomasza Sikory- kierowcy Stara 266 z pamiętnego Rajdu Paryż – Dakar, Wojciecha Cyrkowicza – szefa Biura Marketingu i Sprzedaży firmy Autobox Innovations – partnera Powiatu w organizacji zlotu oraz dyrekcji muzeum. Spotkanie prowadził wicestarosta Dariusz Dąbrowski, który na wstępie dokonał prezentacji logo 8. Legendy STARa.
Przedstawia ona pożarniczego STARa 266 –uczestnika wyprawy STARem 266 dookoła świata a zarazem nr 1 tegorocznej Legendy, na tle przetartej amerykańskiej flagi.
-Nie przypadkowo wybraliśmy taki wizerunek, nawiązując do milionów Polaków, którzy wyemigrowali do USA i w trudzie i znoju, na przestrzeni lat budowali Amerykę. Do tego biało -czerwona droga, z Florydy na Alaskę, przez Azję do Starachowic – tak symbolicznie opisaliśmy 8 Legendę STARa- mówił wicestarosta Dariusz Dąbrowski.
STARem 266 dookoła świata
Pomysłodawcą wyprawy STARem 266 dookoła świata jest Jerzy Stetz, od 27 lat mieszkający w USA. Ciężarówkami zjeździł już wszystkie stany w USA i prowincje w Kanadzie. Czterokrotnie był na Alasce. Dotarł też na wszystkie wyspy wokół USA, gdzie pływają promy. Zawsze uważał, że im trudniej tym lepiej. Na koncie ma przejechane blisko 4 mln mil. W ubiegłym tygodniu zakończył jazdę ciężarówkami, zamierza rozpocząć nowy biznes. Ale na razie najważniejsza jest dla niego wyprawa Starami. Jej głównymi bohaterami będą dwa stary: „czerwony” czyli STAR 266 – pożarniczy z 1983 r. który został zakupiony z OSP Karpniki oraz „zielony” czyli STAR 266 – skrzyniowy z 1987,który od nowości służył w Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu i który gościł z kierowcami w Starachowicach. Tu, w jednym z miejscowych zakładów, od kilku tygodni przechodzi gruntowny remont.
„Strażak” nie będzie w ogóle zmieniony z zewnątrz. Planujemy dla niego tablice rejestracyjne – OSP PL czyli Ochotnicza Straż Pożarna Polska i PSP PL czyli Państwowa Straż Pożarna Polska dla „zielonego”– mówił Jerzy Stetz.
– Czerwony STAR znajduje się w USA, „zielony”, który jest z nami w Starachowicach, dołączy do niego niebawem –mówił Tomasz Wątor – drugi uczestnik wyprawy, która ma ruszyć w czerwcu 2022 r.
-Pierwszym etapem będzie przejazd do Chicago, do jednego ze sponsorów, gdzie spędzimy weekend, a pojazdy przejdą przegląd. Z Chicago, już z resztą grupy, zaczniemy jechać w stronę Alaski. Następnym etapem będzie Edmonton – duże skupisko Polonii. A później długa, długa droga na Alaskę i przygody. Jakie? Tego nie wie nikt – mówił Tomasz Wątor.
– Jesteśmy wyposażeni w części, ale wszystko będziemy robić sami – zaznaczył Jerzy Stetz. – To nie będzie cały czas jazda po asfalcie, ale także jazda w terenie. Jesteśmy dobrej myśli. Chcemy zjechać na jubileusz do Starachowic – zapowiada kierowca.
Okiem ekspertów
Tomasz Sikora, który w 1988r. na Rajdzie Paryż – Dakar pokonał STARem prawie 13 tys. km gorąco im kibicuje.
– Uważam, że dobrze wybraliście samochody. Dostarczą wam dużo przyjemności i frajdy, a przy tym dreszczyk emocji i duży wysiłek fizyczny. Trzeba polubić to auto, a wtedy się wam odwdzięczy – mówił na konferencji. – Trudno przewidzieć co się wydarzy, dlatego mam nadzieję na kolejne spotkanie, już po podróży. Chętnie posłucham, jak było – mówił T. Sikora.
Wojciech Cyrkowicz z firmy Autobox Innovations, która na co dzień zajmuje się renowacją STARów, jest przekonany o skuteczności pojazdów.
-Firma zajmuje się modernizacją STARów. Takich samochodów odnowiliśmy już ponad 1600. STAR-y sprawdzają się doskonale, o czym przekonujemy się nawet teraz. W tej trudnej sytuacji na granicy, pojazdy doskonale dają sobie radę – mówił W.Cyrkowicz.
O tym, jak poradzą sobie za Oceanem przekonamy się w czerwcu.
Organizatorzy wyprawy STARem 266 dookoła świata zapowiedzieli, że po zakończeniu projektu przekażą STARa 266 pożarnika do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, tak aby stanął obok swojego młodszego brata – Stara 266 uczestnika Rajdu Paryż – Dakar.