LEGENDARNA GRAFIKA Powiat starachowicki 2023-02-13

LEGENDARNA GRAFIKA

Już jest! Nowa grafika na kolejną, 9. Legendę STARa. Jej twórcą jest Marcin Bondarowicz – znany i ceniony w kraju i zagranicą rysownik i ilustrator, zdobywca kilkuset nagród, w tym głównej nagrody Award of Excellence na X Międzynarodowym Salonie Rysunku Prasowego i Sztuk Wizualnych w Timisoarze (Rumunia) oraz nagrody European Newspaper Award 2022. Praca została oficjalnie zaprezentowana podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się 10 lutego br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach i będzie stanowić wizytówkę 9 edycji naszej imprezy.

Przed nami 9. Legenda STARa, zlot pojazdów zabytkowych organizowany przez Powiat Starachowicki przy współpracy z szerokim gronem partnerów. Wiemy jak będzie wyglądać tegoroczna grafika, która będzie promować imprezę w kraju i zagranicą, także podczas wyprawy STARem 266 dookoła świata.
Została ona zaprezentowana oficjalnie podczas konferencji prasowej z udziałem jej twórcy – Marcina Bondarowicza – znanego i cenionego rysownika i ilustratora, którego prace są publikowane w światowej prasie, a teraz będą się również kojarzyć z Legendą STARa.

Markowa impreza

Ideę zlotu przypomniał starosta Piotr Ambroszczyk, podkreślając że ja każda impreza potrzebowała czasu, żeby zbudować swoją markę.
– Rok ubiegły był przełomowym, kiedy Legenda STARa stała się marką rozpoznawalną nie tylko w naszym regionie, ale też Polsce, a nawet na świecie. Marką, nie tylko samą w sobie, ale także ważnym elementem promocji powiatu starachowickiego, a takie też było jej założenie – by promowała powiat oraz upamiętniała wspaniałe dokonania motoryzacyjne polskich konstruktorów, inżynierów i pracowników FSC, którzy przez kilkadziesiąt lat budowali legendę polskiej motoryzacji czyli różne modele polskiej ciężarówki STAR – mówił starosta, przypominając że pomysłodawcą imprezy był wicestarosta Dariusz Dąbrowski.
Już po raz drugi w historii Legenda STARa pojedzie w świat.
– Będzie to wyjątkowy zlot także z powodu przypadającej w tym roku 75 rocznicy rozpoczęcia produkcji samochodów marki STAR. 15 grudnia 1948 r. pierwsze 5 egzemplarzy zostało publicznie zaprezentowane w Warszawie. Było to ważne i wyjątkowe wydarzenie, które chcemy w sposób szczególny uczcić – mówił wicestarosta Dariusz Dąbrowski.. – Nie przypadkowo zgłosiliśmy się do Pana Marcina Bondarowicza. Chcieliśmy bowiem aby tego roczna edycja miała też wyjątkową oprawę graficzną.
– Zarząd Powiatu wykazał się dużym profesjonalizmem. Nie często zleca się tego rodzaju projekty artystom. Czuję się nobilitowany i zaszczycony – stwierdził Marcin Bondarowicz, który jak sam podkreśla najlepiej wypowiada się przez swoje obrazy.
W przygotowanej dla nas grafice starał się zawrzeć najważniejsze idee, przyświecające imprezie.

Okiem artysty

– Jest to podróż sentymentalna z najmocniej świecącą gwiazdą na nieboskłonie – tak o swoim projekcie opowiada artysta, dodając że STAR objechał prawie całą kulą ziemską, a teraz wyrusza by promować Legendę STARa.
Kompozycja pracy nawiązuje do plakatów filmów z lat 70 – 80 – tych. Do tego ciekawa kolorystyka, czyli zestawienie ciepłych tonów z zimnymi, gdzie dominantą jest nasz bohater czyli STAR 266, a technika – akryl na gruntowanym papierze wzmocniony kreską, przywołuje na myśl dawne plakaty, wykonywane w pełni rzemieślniczo, które miały prawdziwą klasę i wyjątkowy charakter.

Polska wersja grafiki

Angielska wersja grafiki

– Liczę, że efekt będzie w pełni komunikatywny – powiedział autor, dodając że z jego punktu widzenia istotne jest również to iż Powiat wywiązuje się doskonale z misji jaką jest krzewienie kultury poprzez działania związane z promocją.
– Dziękuję za doskonałą współpracę mam nadzieję, że nie będzie to nasze ostatnie wspólne słowo – powiedział na konferencji.

Legenda STARa startuje za Oceanem

Nie bez powodu grafika została zaprezentowana już teraz. 18 lutego br. konwojem STARa w USA rozpocznie się kolejny etap podróży STARami 266 dookoła świata Jerzego Stetza i Tomasza Watora, którzy w roku ubiegłym pokonali trasę z Florydy na Alaskę, a potem do Kalifornii. W tym roku przejadą z San Francisco do Chicago słynną drogą RT66, a później na wschodnie wybrzeże USA, skąd mają wyruszyć w dalszą podróż przez Indie, Nepal i Turcję by dotrzeć do Polski na 9. Legendę STARa.
Na każdym z pojazdów będzie nasza grafika. Obaj kierowcy są już oficjalnymi ambasadorami Legendy STARa.
– Tegoroczna edycja Zlotu rozpocznie się podobnie jak w roku ubiegłym Konwojem STARa, który wyruszy przez Polskę 23 sierpnia br. i w dniu następnym zatrzyma się na cały dzień w Warszawie. W ten sposób chcemy nawiązać do 75 rocznicy rozpoczęcia produkcji samochodów STAR i prezentacji pierwszych pięciu pojazdów przed Politechniką Warszawską 15 grudnia 1948r. – mówił wicestarosta Dariusz Dąbrowski.
25 sierpnia Konwój dotrze do Starachowic, gdzie rozpocznie się finał Zlotu. Będzie jak zawsze czas na prezentację pojazdów i rywalizację kierowców w zlotowych konkursach. Planujemy też konferencję pt. „STARem przez 75 lat” oraz promocję przygotowywanego do druku, nowego wydania książki Antoniego Chmielnickiego „Stary z nad Kamiennej”.
Będzie też kilka niespodzianek, ale o nich niebawem…

Skip to content