Zapisy zamknięte! Powiat starachowicki 2023-08-17

Zapisy zamknięte!

Ponad 190 pojazdów, w tym ponad 80 ciężarówek, zostało zgłoszonych na 9 Legendę STARa -zlot pojazdów zabytkowych organizowany przez Powiat Starachowicki przy współpracy z szerokim gronem partnerów. Z pewnością byłoby ich o wiele więcej, gdybyśmy wcześniej nie zamknęli zapisów, co było konieczne z uwagi na ograniczone miejsca parkingowe.

Kto jest na naszych listach startowych?

Ponownie, numerem 1 i 2 Legendy STARa będą dwa STARy 266, które w czerwcu ub.r. zainaugurowały naszą imprezę za Oceanem, podczas I części Wyprawy STARem 266 dookoła świata, a które obecnie są w Indiach. Wprawdzie pojazdy będą stacjonować w tym czasie w Azji, ale w Starachowicach pojawią się ich kierowcy – Jerzy Stetz i Tomasz Wątor, którzy przylecą do nas z Bombaju, aby wziąć udział w Konwoju STARa.

Prócz nich można będzie zobaczyć ok. 190 innych pojazdów – 86 osobowych, 25 motocykli i aż 81ciężarowych i dostawczych, w tym aż 66 STAR-ów.

Najstarszy zgłoszony STAR to jednocześnie najstarszy jeżdżący STAR w Polsce – STAR 20 z 1955 r. w wersji pożarniczej z Bud Wielgoleskich – uczestnik  dwóch poprzednich edycji naszego zlotu, gromko oklaskiwany w Starachowicach.

Na liście mamy niemal wszystkie modele STARa, które kiedykolwiek wyjechały z Fabryki. Dominują samochody służące w wojsku z ciekawym wyposażeniem. Są to wozy dowodzenia, sale operacyjne, a nawet trenażer armata. Mamy też pojazd sztabowy marynarki wojennej, prototypowy pojazd szynowo – drogowy UNISTAR K, stworzony przez ośrodek Badawczo-Rozwojowy Pojazdów Szynowych w Poznaniu  czy UB44 PROTOTYP – pojazd szynowo drogowy do prac manewrowych na torach kolejowych o rozstawie 1435 mm i 1520 mm. Mamy także STARy- do zadań specjalnych, obok znanego już wszystkim Dakara, są także inne ciekawe 266, przygotowane do startów na najcięższym europejskim maratonie terenowym w klasie EXTREME albo uczestniczące w Rajdzie Koguta, gdzie zdobyły tytuł najciekawszego zestawu – na lawecie przyczepka Niewiadów i „maluch”.

Zainteresowanie może też wzbudzić syrena R20 – bardzo rzadki i mocno poszukiwany model syreny ciężarowej.

W kategorii pojazdów osobowych mamy dużą różnorodność, zarówno wśród aut krajowych, jak i zagranicznych. Wśród motocykli  sporo jest WSK, WFM, Simsonów, Junaków, Rometów czy Jawy. Mamy tez Piaggio.

Co? Gdzie? Kiedy?

Startujemy 22 sierpnia 2023 Konwojem STARa z Bydgoszczy, gdzie będziemy się prezentować na  parkingu TORBYD w godzinach popołudniowych.

Kolejny przystanek – 23 sierpnia 2023 – we Włocławku (Parking przy Hali Mistrzów, godz. 10.00 – 16.00).

24 sierpnia 2023 konwój zawita do stolicy. Będziemy gościć przed gmachem Politechniki Warszawskiej i zamierzamy spędzić tu cały dzień (10.00-17.00).

25 sierpnia 2023 – w godzinach przedpołudniowych Legenda STARa zawita do Radomia. Będziemy przed Centrum Handlowym M-1 w godz. 10.00 – 14.00.

Na ok. godz. 16.00 planujemy przyjazd do Starachowic, do bazy naszego zlotu, która mieścić się będzie – tak jak co roku – na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

O godz. 18.00 odbędzie się tu konferencja – STARem przez 75 lat.

Finał w powiecie starachowickim

Oficjalne otwarcie zlotu nastąpi w sobotę, 26 sierpnia o godz. 10.00 na płycie głównej muzeum. Pojazdy będzie można tutaj oglądać przez ok. 2 godziny, potem przejadą one pod Starostwo Powiatowe, gdzie odbywać się będzie próba wolnej jazdy (12.00-14.00). Po niej odbędzie się przejazd do Wąchocka, na dawny tor prób FSC, gdzie rozegrane zostaną jazdy terenowe czyli coś dla miłośników mocnych wrażeń i piknik z udziałem uczestników Legendy.

W niedzielę, 27 sierpnia zawitamy do Mirca. Pojazdy można będzie oglądać od godz. 10.00 na parkingu centralnym. W tym samym czasie, na ul. Langiewicza rozgrywana będzie próba szybkości. Ok. południa parada aut wyruszy do Starachowic, gdzie odbywać się będą próby sprawnościowe, pod okiem sędziów z kieleckiego Automobilklubu na Targowisku Miejskim, gdzie będziemy gościć w godz. 12.30 – 15.00.

A potem oczywiście wręczenie nagród i zakończenie naszego zlotu.

Skip to content